گیاه رژلب برای گلدان های آویز سبدی بسیار مناسب هستند و همچنین می توانید آن ها را در گلدان های چوبی قرار دهید اما باید مراقب باشید که گیاه دچار خشکی نشود . برگ های این گیاه نمای بسیار زیبایی به محیط خانه می بخشند .

انتهای این برگ ها شاخه های سبز رنگی وجود دارد که دورشان می پیچد . این گیاه می تواند در نور و رطوبت مناسب رشد خوبی داشته باشد و به آسانی رشد کند .

برگ های ضخیم و براق این گیاه حدود 5 الی 10 سانتیمتر هستند و می توانند ساقه ها را بپوشانند. جذابیت اصلی این گیاهان به گل هایشان مربوط می شود و رنگ روشن آن ها شبیه به قرمزی رژ لب می باشد .

اغلب رنگ گل های این گیاه قرمز است اما انواع نادری از این گل ها نیز هستند که به رنگ قرمز تیره، زرد یا شکوفه های مرجانی دیده می شوند .

گیاه آپارتمانی 37546 | اسكينانتوس (گیاه رژ لب) | مطلب خوب

 

نحوه ی مراقبت 

گیاه رژ لب به عوض کردن گلدان ، حساسیت و واکنش خاصی نشان نمی دهد اما بهتر است که در فصل بهار یا تابستان، گلدان آن ها را عوض کنید، دقیقا زمانی که ریشه ها داخل گلدان را پر می کنند . وقتی که جای گیاه راحت تر باشد ، راحت تر از همیشه شکوفه می زند .

هرس کردن این گیاه بعد از گل دادن امری واجب است که در این مواقع می توانید یک سوم گیاه را برش دهید تا از پلاسیده شدن آن جلوگیری کنید و آن را به شاخه و برگ بیشتر تشویق کنید . گل ها در نزدیکی نوک ساقه رشد می کنند و بنابراین شکوفه های آن ها بیشتر می شود .

اگر رطوبت داخل منزل زیر 50 درصد است ، بهتر است که از یک دستگاه بخور نسبتا خنک یا معتدل یا یک ظرف آب با سنگ برای کنار گلدان استفاده کنید تا رطوبت هوا افزایش پیدا کند . اگر گیاه را در هوای بیش از حد گرم قرار دهید ، در نتیجه زودتر خشک می شود .

در زمستان به گیاه خود استراحت دهید . گیاه را کم کم برای سرما آماده کنید و نگران خشک شدن آن نباشید زیرا این یک فرآیند طبیعی برای رشد دوباره در فصل بهار و تابستان است . از کود دادن در این زمان خودداری کنید و آن را در یک محیط روشن قرار دهید و آن را از محیط های بسیار گرم مثل کنار بخاری دور نگه دارید و همچنین کنار در و پنجره نیز نگذارید که سوز سرمای زمستان، آن را اذیت نکند .

بذر گل کمیاب لبی

نور

نور مناسب این گیاه نیز باید در فصل زمستان نسبتا مستقیم باشد . زمانی که گیاه شما شکوفه نزند یعنی این که نور کافی به ان نرسیده است و پس بهتر است که آن را در یک مکان روشن قرار دهید و منتظر گل های آن در فصل بهار و تابستان باشید . برگ های قهوه ای نشان دهنده این است که نور این گیاه زیاد بوده و کم آب خورده است .

آب دادن

در فصل بهار و پاییز کامل به گیاه خود آب دهید و اجازه دهید که بین هر بار آب دادن ، گیاه شما خشک شود . در فصل زمستان وقتی که رشد آن کم است ، خاک باید بیش از فصل رشد خشک شود و برگ های چروکیده شده نشان دهنده خشکی زیاد خاک است و برگ های زرد نیز معمولا نشان دهنده آب بیش از حد است و مراقب باشید که گیاه را بیش از حد غرق در آب نکنید، زیرا هم باعث پلاسیدگی و هم باعث ایجاد بیماری هایی مثل قارچ می شود .

رطوبت

رطوبت مناسب برای این گیاه 50 درصد به بالاست . می توانید با راه های ساده خانگی رطوبت محیط خانه را افزایش دهید .

راهنمای کامل مراقبت و پرورش گل اسکینانتوس (گیاه رژ لب)

دما

دمای میانگین محیط خانه باید بین 65 تا 75 درجه فارنهایت یا 18 تا 24 درجه سانتی گراد باشد . این گیاهان از گرم کننده های مصنوعی خوششان نمی آید و بنابراین آن ها را از کنار شوفاژ، شومینه، بخاری بردارید . دمای 50 درجه فارنهایت برای این گیاه یک دمای سرد و خنک محسوب می شود و باعث می شود که رنگ برگ ها به قرمز تیره بگراید. 70 درجه فارنهایت یا 21 درجه سانتی گراد ایده آل ترین دما برای این گیاه است .

 خاک

زغال سنگ و خزه مناسب خاک این گیاه است . کمی سنگ مروارید نیز برای ریشه های این گیاه مناسب است و سرعت زهکشی خاک را افزایش می دهد و از سنگین شدن یا اشباع شدن آب جلوگیری می کند .

 آفت های رایج

این گیاه معمولا زیاد مورد علاقه آفت ها نیست اما می تواند قربانی حشرات خانگی شود و در معرض زنبور، عنکبوت و شته قرار بگیرد و همچنین می توانید از روغن نیم یا چریش برای درمان این آفت زدگی ها استفاده کنید که یک حشره کش طبیعی است و برای کودکان و محیط مضر نیست .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *