گل لاله بومی نواحی جنوب اروپا، شمال آفریقا، آناتولی، ایران و شمال غربی چین که متعلق به خانواده Liliaceae و از راسته Liliales این گل چند ساله و پیاز دار حدود 109 گونه دارد گونه Tulipa gesneriana بیشترین نوع کاشت از این گیاه می باشد. همچنین بعضی از نمونه های این گیاه را می توانید به صورت گلدانی پرورش داد.

آیا گل لاله را می توان در گلدان پرورش داد؟

گیاهی برای پروش دادن در گلدان مناسب است که پیاز درشت و ساقه های گل کوتاهی داشته باشند محیط مناسب برای پیازای گیاه در حدود 14-12 سانتیمتر است. توجه کنید گونه هایی که ساقه های بلند و پیازهایی کوچکی دارند بیشتر برای کاشت در باغ و باغچه مناسب هستند. نکته قابل اهمیت این است که باتوجه به ساقه های گل اندازه گلدان را انتخاب کنید.

به عنوان مثال برای گلدانی که 30 سانتیمتر ارتفاع دارد  گیاهی انتخاب کنید که طول ساقه آن 35-30 سانتیمتر باشد. همچنین در گلدان های کوچکتر طول ساقه در حدود 25 سانتیمتر مناسب است. پیاز لاله نیاز به محیط مرطوب دارد به همین دلیل برای خروج آب اضافی در انتهای گلدان حتما منافذی باید وجود داشته باشد که احتمال پوسیدن پیاز در آن بسیار کم باشد.

Tulip لاله - گلستان علی

چگونه گل لاله را پیش رس کنیم؟

برای این کار از نمونه هایی استفاده کنید که مناسب کاشت در گلدان باشند از همین رو پیازهایی را انتخاب کنید که درشت و ساقه گل کوتاهی دارند این گیاه را در گلدان که حاوی خاک سبک مثل یک حجم شن+یک حجم خاک برگ می باشد باید کاشت شود کاشت را در اواخر آبان و یا اوائل آذر ماه انجام دهید

به مدت 6 هفته گلدان های حاوی پیازها  با دمای 4-3 درجه سانتیگراد در مکانی تاریک نگه داشته سپس 6 هفته دیگر آنها را در دمای 10-5 درجه نگهداشته و با گذشت این زمان دمای محیط به 15 درجه افزایش دهید زمانی که نوک برگ ها دیده شود، دما را در حدود 15-10 تنظیم کنید تا سبز شدن به آرامی صورت گیرد

پیازهای گل لاله را در طی زمستان چگونه انبار کنیم؟

در زمستان های سرد جهت جلوگیری از پوسیدگی و یخ زدگی پیازها، آن را از خاک درآورد و در انبار نگه دارید. در مکانی خشک و تمیز انبارکنید. زمانی که پیازها را از خاک در آوردی اطراف آنها را تمیز کنید. توجه کنید که پیازها را با آب شستشو ندهید زیرا موجب پوسیدگی می شود. جهت انبار کردن از گلدان ها و یا ظرفهای پلاستیکی استفاده نکنید.

پرورش و نگهداری گل لاله در گلدان | بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان

نحوه پرورش گل لاله

آبیاری: آبیاری باید در حد معمول انجام شود زیرا آبیاری زیائ باعث پوسیدگی پیاز ها می شود، البته آبیاری بعد از کاشت باعث می شود پیاز ها رشد خود را شروع کنند. اما تا زمانی که گیاه برگ نداشته باشد عمل آب دهی را لازم نیست. در این مدت برای تامین آب پیاز ها، با پوششی پلاستیکی روی سطح گلدان محیطی مرطوب برای گل فراهم کنید. زمانی که برگها شروع به رشد کردند و هوا نیز گرمتر شد آبیاری را شروع کنید.

نور : گیاه به آفتاب و نور مستقیم  روزانه حداقل 6-4 ساعت نیاز دارد. از جمله دلایل عدم گلدهی نور کم محیط می باشد.

دما: ماندگاری این گل در دمای 18- 10 درجه می باشد، گلهای لاله به دما حساس هستند اگر با دمای زیاد باعث پژمرده شدن گیاه خواهند شد. اگر دمای محیط به 29-24 درجه سانتیگراد برسد به سرعت شکوفا می‌شوند .

خاک  : نیازمند خاکی با زهکش بسیار خوب مخلوطی با یک قسمت شن +یک قسمت خاکبرگ بستر سبک می باشد.

دانلود پروژه كشت و پرورش گل لاله – فروشگاه فایل افرا

عمق کاشت: پیاز ها باید در عمق 4 سانتیمتر الی 20 سانتیمتر کاشته شوند زیرا اندازه درشتی دارند.

تکثیر: تکثیر به دو روش انجام می شود. با استفاده از کاشت بذرها و یا استفاده از پیازچه های تشکلیل شده در انتهای فصل رشد

مشکلات فیزیولوژیکی: اگر خاک فقیر باشد این گیاه گل نمی دهد. پس بهتر است این پیازها در خاکی غنی و سبک کاشته خاک هایی که دارای مقدار مساوی ازت- فسفر – پتاسیم هستند مناسب می باشد.

بیماری ها: بیماری قارچی بوترتیس لاله توسط Botrytis tulipaایجاد می شود این قارچ باعث پوسیدن گیاه می شود. پوسیدگی خاکستری پیاز لاله باعث عدم رویش گیاه می شود قارچ پیتیوم pythium  موجب پوسیدگی ریشه در لاله می‌شود

آفات: شته بر روی پیازهای داخل انبار باعث ضعیف کردن و کاهش رشد می شود

شپشک آرد الود از برگسار و غنچه های گیاه تغذیه می کنند.

کنه تار عنکبوتی موجب زدی برگسار و ضعیف شدن گیاه و عدم رشدمی شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *