تیلاندسیا آیونانتا – Tillandsia ionantha

نام علمی گیاه تیلاندسیا آیونانتا (Tillandsia ionantha) از خانواده تیلاندسیا (Tillandsia) است.

گیاه هوازی یه جور انگل است (اما نه انگل مخرب)، به این معنی که با جذب آب و مواد مغذی از طریق برگهایش و بدون نیاز به خاک زندگی می کند.

تیلاندسیا بومی آمریکای مرکزی و جنوبی می باشد. گیاهان هوازی روی درختان رشد می کنند و از ریشه های کوچک خود برای لنگر انداختن روی یک شاخه درخت استفاده می کند. به دلیل آب و هوای شرجی موجود در مناطق استوایی، این نوع اپی فیت ها (گیاهان هوازی) نباید در گلدان های معمولی کاشته شوند که باعث پوسیدگی ریشه های کوچک آن می شود.

گیاهان هوازی را می توان در شکافها یک قطعه چوب یا سنگ و … رشد و نگهداری کرد، گل های گیاهان هوازی به صورت یک تاج گل شاخه ای می باشد و در رنگهای قرمز، صورتی، بنفش، سفید و … می باشد. ریشه های گیاه را روی خزه اسفگنوم (sphagnum) قرار دهید تا خشک نشود. تیلاندسیا آیونانتا، گیاهان هوازی کوچکی هستند که برای استفاده در تراریوم بسیار مناسب هستند.

این گیاهان بی ریشه شرایط خاصی برای رشد خود دارند. این گیاه به قدری زیباست که نظر هر کسی را به خود جلب می کند.
این گیاه گرمسیری از خانواده بروملیاد (Bromeliad) می باشد.گل این گیاه به صورت یک بوته همراه با قوس در ناحیه برگهای نازک و سبز طاقدار، با پرزهای ریز است و در فصل تابستان برگهای این گیاه به رنگ صورتی یا قرمز عمیق و گلهای رشد می کند.

دلایل گل ندادن:

گیاهانی که گل نمیدهند بسیار جوان هستند. برای گل دادن گیاه تا به بلوغ برسد ممکن است 3 سال طول بکشد.

دلیل دیگر گل ندادن، عدم وجود نور کافی است. که باید گیاه خود را به مکان روشن تر منتقل کنید، از گرما و نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید چرا که باعث خراب شدن گیاه و در نهایت از بین رفتن آن می شود، در واقع سایه آفتاب بهترین حالت نور برای این گیاه می باشد، ترجیا سعی کنید تیلاندسیا آیونانتا را روی یک تکه چوب قرار دهید، همانند زیستگاه طبیعی آن که بر روی چوب و سنگ رشد می کند.

گیاهان هوازی عاشق هوای مرطوب هستند. این گیاه نیازمند جریان هوا می باشد، با قرار دادن آنها در مکانی که گردش هوا به خوبی انجام می شود و هوا به آنها خوب می رسد اجازه می دهد تا برگها خشک نشوند و رطوبت را در برگ های خود نگه دارند، دقیقاً مانند مناطق وحشی. یک پنجره باز (وقتی هوا گرم است) یا یک فن سقفی می تواند کمک کند.

نکته بسار مهم: به هیچ عنوان گیاه هوازی را در معرض باد کولر آبی و کولر گازی قرار ندهید، چرا که با این کار گیاه خود را بسیار زود از بین خواهید برد.

گیاه هوازی حدود 5 سال عمر می کند، پس از گل دهی گیاه هوازی، در اطراف گیاه پاجوش می زند که باعث تکثیر گیاه می شود. این پا جوش ها وقتی به اندازی نصف گیاه مادر رسیدند سپس می توانید پا جوش ها را جدا کنید. پا جوش ها به شما این امکان را می دهد که بتوانید از گیاه هوازی خود به صورت مداوم لذت ببرید.

زادگاه: آمریکای مرکزی و جنوبی

ارتفاع: 15 تا30 سانتی متر

نور: نور روشن و غیرمستقیم. در مکان هایی که از نور کافی و مناسب بر خوردار نیستند میتوان گیاهان هوازی را در زیر چراغ های فلورسنت (لامپ رشد گیاه) قرار داد تا رشد کنند.

آب: گیاهان را دو بار در هفته اسپری کنید تا کاملا مرطوب شوند. یا می توانید آنها را به مدت 15 دقیقه داخل ظرف آب ولرم قرار دهید. آنها را خیس نکنید. گیاهان را وارونه کنید تا آب اضافی از بین برود. جمع شدن آب در پایین برگها باعث پوسیدگی آنها می شود.

رطوبت: رطوبت نسبی متوسط ​​تا زیاد – 50٪ یا بالاتر. نکته: قهوه ای شدن برگ گیاه در اثر هوای خشک ایجاد می شود. از یک دستگاه رطوبت ساز در اتاق استفاده کنید و یا گیاهان را با آب ولرم مرطوب کنید.

دما: بهار تا اوایل پاییز ، متوسط ​​دما 18 تا 27 درجه سانتی گراد. در زمستان، (زمان استراحت گیاه) 16 درجه سانتیگراد که باعث گل دهی آن در تابستان بعد می شود.

خاک: بدون نیاز به خاک

کود: ماهی یک بار با کودهای شاخ و برگ مخصوص گیاهان هوازی بر روی گیاه اسپری شود. کود پیشنهادی npk 20-20-20 می باشد.

تکثیر: پاجوش (وقتی پاجوش به اندازه نصف گیاه مادر رسید، می توانید پاجوش را از گیاه مادر جدا کنید.