رفتن به محتوای اصلی
چه گیاهانی برای دفتر کار و سایر محیطهای بسته مناسبند؟

چه گیاهانی برای دفتر کار و سایر محیطهای بسته مناسبند؟

بسیاری از افرادی که علاقه مند به گل و گیاه هستند یا از فضای بسته محیط کار خسته شده اند دوست دارند با نگهداری گیاهان گلدانی در محل کار، شادابی و آرامش طبیعت را به محیط کاشانر اضافه کنند اما حقیقت این است که همه گیاهان را نمیتوان در دفتر کار نگهداری کرد. ممکن است برخی با تجربه نامطلوبی از نگهداری گلدان در محل کار، از این کار نا امید شده باشند. اما باید بدانید انتخاب درست نوع گیاه اهمیت زیادی در موفقیت پرورش گل و گیاه دارد. با داشتن یک گلدان در جلوی چشم خود میتوانید استرس را از خود دور کنید و آلودگی های هوای پیرامون خود را کاهش دهید و احساس شادابی و سلامت بیشتری پیدا کنید. فرقی نمیکند محیط کار یک شرکت مهندسی باشد یا بیمارستان یا مدرسه، هر چه که باشد با گل و گیاه آرامش بخش تر میشود و بازدهی کارکنان و رفتار مراجعان بهتر میشود.

انواع مختلف گیاهان گلدانی وجود دارند که با توجه به شرایط محل کار خود و فضایی که در اختیار دارید میتوانید نوع آن را انتخاب کنید.

مقاوم ترین گیاهان گلدانی برای تازه کار ها

اگر تازه کار هستید و تجربه زیادی در پرورش گل و گیاه ندارید، برای انتخاب گلدان، به دنبال گیاهانی باشید که نیاز کمتری به رسیدگی داشته باشند و مقاوم باشند. گیاهان زیادی وجود دارند که با شرایط گلدانی و فضای بسته اتاق خود را انطباق میدهند. در اینجا به برخی از رایجترین گیاهان گلدانی مناسب محل کار اشاره میشود:

پتوس یا پوتوس ( Pothos ) – پوتوس به خوبی با محیطهای آپارتمانی و فضای بسته محل کار سازگاری دارد و با انواع شرایط نوری از کم نور تا روشن، خود را انطباق میدهد. نگهداری و مراقبت از پوتوس کار ساده ای است. برگهای قلبی شکل پوتوس با لکه های سفید شیری جذابیت این گیاه را بیشتر میکند. پوتوس را میتوانید بر روی میز یا روی قفسه یا کمد بگذارید و از زیبایی آن لذت ببرید.

گیاهان هوازی ، این گیاهان هیجان انگیز و جالب میتوانند بدون خاک رشد کنند و همه ی مواد مغذی و آب مورد نیاز خود را از طریق برگ هایشان تامین کنند و از ریشه ی خود تنها برای چسبیدن به سنگ ، زمین ، تنه درختان و… استفاده میکنند.بیش از 650 انواع گیاهان هوازی وجود دارد که بومی مرکز و جنوب آمریکا و مکزیک هستند.پرورش گیاهان هوازی بسیار آسان است چرا که آنها به مراقبت زیادی احتیاج ندارند و حتی با وجود بی توجهی شما میتوانند به رشد خود ادامه دهند.این گیاهان برای افرادی که به خاک حساسیت دارند بهترین انتخاب است و حتی دیگر لازم نیست نگران آفت زدن یا آب ندادن به موقع آنها باشید

گندمی ( Spider plant ) – گیاه گندمی نه تنها یکی از سازگارترین گیاهان فضای بسته است بلکه از نظر فضای نگهداری نیز قابلیت انطباق دارد. گندمی را میتوانید به صورت آویزان از سقف استفاده کنید تا فضای میز کارتان را نگیرد یا آن را روی میز بگذارید و از تماشای آن لذت ببرید. گندمی به راحتی در فضای داخل ساختمان رشد میکند و مشکلی با نور کم پیدا نمیکند.

سانسوِریا ( Snake plant ) – سانسوریا که به آن زبان مادرشوهر نیز میگویند، برای دفتر کار بسیار مناسب است. سانسوریا برگهای شمشیری شکل بلندی دارد که باعث میشود فضای خیلی کمی را بگیرد. این گیاه آلودگی ها را نیز به خود جذب میکند و هوا را برایتان تصفیه میکند. سانسوریا بسیار کم توقع است و مشکلی با آن پیدا نمیکنید.

کاکتوسها – انواع گیاهان خانواده کاکتوس را میتوانید به راحتی در گلدان پرورش بدهید. فقط مراقب باشید گلدان کاکتوس را در جایی نگذارید دست کسی به آن بخورد یا هنگام عبور به آن گیر کند. کاکتوسها انواع مختلف دارند پس میتوانید با توجه به فضایی که در اختیار دارید نوع آن را انتخاب کنید. گلدان کاکتوس را در جایی بگذارید که نور زیادی داشته باشد.

بهترین گیاهان گلدانی برای تصفیه هوا

برخی از بهترین گیاهانی که میتوانید در محل کار خود بگذارید تا آلودگی های هوا را جذب کرده و هوای بهتری به شما تحویل بدهند به صورت زیر است:

فیکوس الاستیکا ( Rubber plant ) – گیاه فیکوس الاستیکا نه تنها گیاهی عالی برای داخل اتاق است بلکه یک تصفیه کننده هوای عالی نیز به شمار می آید. فیکوس الاستیکا با برگهای براق خود جلوه خوبی نیز در فضا خواهد داشت.

دراسنا ( Dracaena ) – گیاه دراسِنا یکی دیگر از انتخابهای عالی برای کاهش آلودگی هوای پیرامون است. مراقبت از این گیاه آسان بوده و نقطه کانونی زیبایی در طراحی فضایتان ایجاد میکند.

اسپاتی فیلوم ( Peace lily ) – گیاه اسپاتی فیلوم به تصفیه کننده هوا شهرت دارد. این گیاه به نور کم کاملا مقاوم است و به خوبی رشد میکند. اسپاتی فیلوم نقطه کانونی زیبایی ایجاد میکند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا